V Polsku bylo úžasně. Děkujeme!

Letošní léto se v Nadaci policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni neslo ve znamení dovolených. Poprvé se uskutečnila zahraniční dovolená pro děti starší osmnácti let - vyjely do polského Miedzyzdroje. Příspěvek jednoho z účastníků, Romana Stani, vám přiblíží, jaké to tam bylo. V závěru srpna organizovala Nadace již druhou společnou dovolenou pro neúplné rodiny, o které pečuje. Byli jsme tam a přinášíme několik postřehů a fotografií. S výsledky nadační práce se můžete seznámit na jejím letošním letáku, který přetiskujeme. Nejbližší další akcí bude v závěru listopadu setkání rodin v Praze, kde všichni zúčastnění připomenou pětileté výročí vzniku této prospěšné instituce.

Miedzyzdroje nám od první chvíle učarovalo. Po celou dobu našeho pobytu nám česká a polská Nadace připravily řadu výletů. Navštívili jsme Azurové jezero, překrásný byl výlet lodí do Německa, návštěva celoevropského srazu vikingské vesničky se spoustou atrakcí a bitvou Vikingů. Ale nejúžasnější byla diskotéka na pirátské lodi, na otevřeném moři. Užívali jsme si tak každý den a navazovali cenná přátelství. Věděli jsme, že patříme k sobě. Mohli jsme si popovídat o svých pocitech, o tom co nás trápí, o studiu, ale největší kámen úrazu byl problém, který nás dal všechny dohromady. Ztráta jednoho z rodičů. Bylo fajn si o tom moci otevřeně promluvit s člověkem, který prožívá stejnou životní krizi. Užívali jsme si společně každou chviličku, kterou jsme mohli být spolu. Tuto dovolenou mohu nazvat nejlepší, kterou jsem kdy prožil. Určitě mi dají za pravdu všechny děti z Nadace, které se jí zúčastnily. Velké diky představitelům, členům a sponzorům Nadace, avšak největší dík patří doktoru Šuterovi, protože kdyby nebyl on, jeho obětavost a péče, nesešla by se taková super parta mladých lidí. Přišel poslední večer a s ním spojené loučeni s dětmi ze Slovenska a Polska. Po silném potlesku našemu panu doktoru Šuterovi a představitelům polské a slovenské Nadace začalo předávání upomínkových předmětů za úspěšně zakončené studium jedné z polských dívek, která sama, za  pomocí polské Nadace, vychovala svého mladšího bratra, protože ztratili oba rodiče. Za svůj magisterský titul  dostala hezký řetízek, aby nikdy na Nadaci nezapomněla. Rozhostilo se  ticho i obdiv. Dokázala to! Je dobrá! Sklidila velký potlesk, div že se budova nerozpadla. Na rozloučenou nám kamarád z naší Nadace Martin Horák, který studuje konzervatoř v Ostravě, obor violoncello a klavír, zahrál Chopina. Byla to nádhera a krásné rozloučení. Chtěl bych za všechny děti Nadace policistů a hasičů ještě jednou poděkovat všem, kteří nám pomáhají.

DĚKUJEME !

Nadační dítě Roman Staňa

První nadační zahraniční dovolené se ve dnech 16.-29.července 2007 zúčastnilo devět „nadačních“ dětí starších osmnácti let. Tím byla završena více jak čtyřletá spolupráce s polskou nadací, která se, obdobně jak ta naše, stará o více jak 350 dětí policistů, kteří zahynuli při výkonu služby. Dovolené se naše děti zúčastnily společně s polskými a slovenskými „nadačními“ dětmi v rekreačním zařízení polského ministerstva vnitra v přímořském městečku Miedzyzdroje. Polské děti využívají recipročně rekreačního zařízení Služeb MV v Herlíkovicích.

Jsou tým

a je to znát na každém kroku. Druhá nadační dovolená pro neúplné rodiny, jejichž tátové – policisté a hasiči – zahynuli při výkonu služby a o které pečuje Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni, šla zase o kus dál, než ta loňská první. „V loni v Solenici se všichni vzájemně poznávali. Do Herlíkovic se už letos už sjel tým lidí, kteří jsou jeden druhému oporou, jsou spolu rádi, v mezidobí dovolených si telefonují, mailují, navštěvují se ...“ říká PhDr.Vladimír Šutera, CSc., ředitel a především duše a vysokoobrátkový hnací motor Nadace. V rekreačním zařízení ministerstva vnitra v Herlíkovicích u Špindlerova Mlýna prožilo v týdnu od 25. srpna do 1. září letošní společnou dovolenou šedesát pět osob z třiadvaceti neúplných rodin. Pracovníci střediska se o všechny špičkově starali. Ředitel Nadace vsadil v programu na osvědčené aktivity (návštěva muzea, jízda na koních, sport) i na další možnosti, které Krkonošsko nabízí: pěší túry v krásné krajině, návštěvu zoologické zahrady ve Dvoře Králové, po dohodě s armádou také možnost denně využít bazén vojenské zotavovny v Bedřichově. S rodinami se letos v Herlíkovicích setkali předseda správní rady Nadace JUDr. Stanislav Gross, předseda dozorčí rady Nadace Zdeněk Obereiter a člen správní rady Nadace emeritní rada JUDr. Miloslav Dočekal. „Dovolená je báječná a hodně aktivní. Vladimír nás honí po túrách, až člověka bolí celý člověk. Ale je to tady fantastické“, hodnotily matky společně se svými potomky. A jestli bude tradice společných nadačních dovolených pokračovat? Určitě. Na příští rok plánuje ředitel jižní Čechy.

Působení Nadace je o solidaritě lidí. Získané prostředky téměř beze zbytku účelně využívá na pomoc pozůstalým dětem a rodinám: z každé získané tisícikoruny se k nim dostane 950 korun. Jak nás informoval policejní prezident Oldřich Martinů, učinil opatření ekonomického rázu, aby s vyřizováním příspěvku pro Nadaci neměl nikdo z policistů žádný problém. Pokud se policista rozhodne přispívat pravidelně určitou částkou, vypíše do připraveného příkazu své křestní jméno, příjmení, hodnost, číslo služebního průkazu a sumu. O víc se nemusí starat – mzdová účtárna bude podle tohoto písemného příkazu poukazovat z jeho platu určenou částku přímo Nadaci. Odpadne tím bankovní operace a strhávání bankovních poplatků, takže i desetikoruna měsíčně, kterou se rozhodnete přispět, se do Nadace dostane celá.