Oranžové kolo - Karlovy Vary

Pro nadaci policistů a hasičů šlapaly ve Varech osobnosti 

Do pedálů oranžového kola ve prospěch charity šlapaly od 5. do 12. července osobnosti filmového festivalu, politiky, ale i sportu, které do Karlových Varů zavítaly na 43. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Charitativní akci odstartovali premiér Mirek Topolánek a šéf ČEZ Martin Roman.

Šlapáním na kole se při festivalu rozhodovalo o rozdělení půl milionu ve prospěch Nadace policistů a hasičůa Centra Paraple (pomáhá lidem ochrnutým po poranění míchy). Každý šlapající měl možnost jednou minutou strávenou na kole přispět na jednu z těchto organizací.

Humor okořenil souboje na oranžových kolech

V prvním klání „přešlapal“ Roman, hájící barvy Nadace policistů a hasičů premiéra v poměru devět ku osmi. Ostřejší souboj svedla dvojice olympijských vítězů. Bývalá lyžařka Kateřina Neumanová se snažila dotahovat náskok kanoisty Martina Doktora, který jako první dosáhl maximálního počtu deseti dílků.

Souboje na oranžových kolech komentoval Leoš Mareš, který se v některých okamžicích do bojů zcela vžil. Za vítězstvím Doktora nad Neumanovou například viděl „tvarovaná kolena, jež lépe prorážela vzduch.“

Na kolo před hotelem Termál usedl proti Danielu Benešovi, výkonnému řediteli ČEZ, i festivalový prezident a herec Jiří Bartoška. „Nezkusil bys šlapat s cigaretou“ dobíral si Bartošku Mareš, když usedl na kolo a začal se připravovat k minutovému výkonu. „Víš i to já umím“, neviděl na jízdě s cigaretou Bartoška problém. Zajel nejhorší výkon dne - získal pro Nadaci policistů a hasičů pouze šest bodů. „To je prohra“ komentoval jeho výkon Mareš. “To je výhra, že jsem vůbec dojel“ odmítl rezolutně Bartoška, když slézal s kola.

Nečekaně dobrý výkon předvedla karlovarská primátorka Veronika Vlková. S hejtmanem Josefem Pavlem sice prohrála osm ku devíti, ale o dílek překonala Neumanovou. Osm dílků vyšlapal pro Nadace Policistů a hasičů i její

ředitel Vladimír Šutera.

Peníze na dobrou věc

Úspěšná akce s doprovodným programem trvala v Karlových Varech týden a končila odpoledne v sobotu 12. července slavnostním předáním šeků. Z rukou ředitelky Nadace ČEZ Lucie Sperátové převzal šek na 247 556 korun ředitel Nadace policistů a hasičů Vladimír Šutera. Poděkoval za „nemalou, ale těžce vyšlapanou částku“ a ubezpečil přítomné, že všechny peníze budou využity ve prospěch Nadace policistů a hasičů.

Ta se již šest let snaží zabezpečit důstojné životní podmínky lidem, jejichž blízcí z řad policejního a hasičského sboru utrpěli při výkonu svého povolání zdravotní újmu komplikující jejich další život. Nadace pečuje o šest desítek dětí z jednačtyřiceti neúplných rodin, jejichž otcové policisté či hasiči, zemřeli při výkonu služby.

I když není v silách Nadace zcela pomoci neúplné rodině, nebo rodině s postiženým otcem, nabízíme jim pomocnou ruku, finanční podporu při výchově dětí a pro pozůstalé tolik potřebný pocit solidarity a semknutosti.